مجله رمز‌ارزآموزش

5 نکته که قبل از خرید بیت کوین باید بدانید!

بیت کوین از سال 2017 وارد جریان اصلی خود در بازار شده است، اما همه کسانی که قصد خرید بیت کوین  را دارند، ممکن است این کار را طی دو سال گذشته انجام نداده باشند. اگر شما با پنج مرحله پذیرش فن آوری آشنایی داشته باشید که به صورت موارد زید می‌باشد.

  1. افراد مبتکر
  2. پذیرندگان اولیه
  3. همه‌گیری ابتدایی
  4. همه‌گیری کلی
  5. افراد جا مانده

پذیرش فن آوری ارزهای دیجیتال در سال 2017 وارد فاز همه گیری ابتدایی شد و هنوز در این فاز می‌باشد . قدرت ماندگاری ارزهای دیجیتال در ماه های اخیر اثبات شده است، زیرا بیت کوین برای بیشتر سال 2018 و در اوایل سال 2019 ، رشد چشمگیری را در ابتدای آوریل، تجربه کرد. برای افرادی که بیت کوین را در اولین فاز خریداری نکرده اند ، این رشد بالقوه ممکن است همان چیزی باشد که آنها را برای خرید بیت کوین ترغیب کند.

اما برای  تازه واردان در ارزهای دیجیتال، بلاکچین هنوز هم کمی ناشناخته است. اگر به دنبال پیوستن به فاز همه گیری ابتدایی و خرید بیت کوین برای اولین بار بصورت آنلاین هستید، در اینجا پنج نکته قبل از خرید بیت کوین وجود دارد که باید بدانید:

1. تمامی فروشندگان ارزدیجیتال هویت شما را تأیید می کنند.

به این فکر کنید که وقتی حساب بانکی خود را باز کردید. به احتمال زیاد شما باید این کار را بصورت حضوری انجام دهید ، یک کارت شناسایی دولتی از قبیل گواهینامه رانندگی یا گذرنامه تهیه کنید ، شماره تأمین اجتماعی یا شناسنامه ملی خود را وارد کنید ، و تعدادی از فرم ها را پر کنید و امضا کنید.

به عبارت دیگر ، شما می بایست قصد خود را برای باز کردن حساب نشان می دادید ، و ثابت می کردید که همان کسی هستید که گفته اید هستید. فروشندگان ارزهای دیجیتال به شما امکان می دهند بیت کوین را با کارت های اعتباری خریداری کنید ، بانک نیستند ، اما آنها در هر صورت یک سرویس مالی را ارائه می دهند پس باید هویت شما را تأیید کنند.

اما تأیید به چه صورت است؟

این امر به مجموعه ای از مقررات در حوزه های قضایی ارائه شده ، رویکرد مدیریت ریسک و تمایل به ایمن نگه داشتن اینترنت و بلاکچین برمی‌گردد. نیاز به کاربران برای اثبات هویت خود به فروشندگان ، کارگزاران و صرافی های ارزهای دیجیتال کمک می کند تا خود و کاربران خود را از کلاه برداری محافظت کنند و با پول‌‍شویی مبارزه کنند.

خرید بیت کوین

اگر به آغاز شروع بیت کوین برگردیم، آن را به عنوان ارز غیرمتمرکز و با درجه ناشناس بودن در نظر می‌گیریم. در نتیجه، علاوه بر استفاده بسیاری از افراد عادی که از توانایی های فناوری بیت کوین هیجان زده می شوند و آن را به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری می بینند، متأسفانه به راهی برای پولشویی و کلاهبرداری تبدیل شد. تأیید هویت به دنبال کاهش خطرات ناشی از بازیگران بد است.

مدارک مورد نیاز جهت تایید هویت

 بر خلاف بانک ها، که تقریباً همیشه به شما نیاز دارند تا یک حساب کاربری را به صورت حضوری باز کنید ، اگر ارز دیجیتال را به صورت آنلاین خریداری کنید. شما به سادگی نمی توانید وارد وب سایت شوید و کارت شناسایی خود را نشان دهید. بنابراین چگونه ثابت می کنید که واقعاً خود شما هستید و می خواهید بیت کوین را بصورت آنلاین خریداری کنید؟

علاوه بر نیاز به شناسنامه صادر شده توسط دولت ، بسیاری از فروشندگان رمزنگاری نیز از شما درخواست می کنند عکسی از شما که آن کارت شناسایی را در اختیار شما قرار می دهد را ببینید. از این طریق فروشنده می داند که شخص موجود در شناسه با شخصی که حساب را باز می کند مطابقت دهد. برخی از فروشندگان همچنین خواهان تکمیل فرم “اعلام نیت” هستند.

خرید بیت کوین

البته همان سواستفاده گران که هنگام خرید بیت کوین مرتکب جرم می شوند ، ممکن است به عنوان فروشندگان رمزنگاری نیز مطرح شوند. همیشه مهم است که ایمنی آنلاین خود را در اولویت قرار دهید: تحقیق خود را هنگام انتخاب مکان خرید رمز ارز انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که سرویسی که استفاده می کنید قانونی و قابل اعتماد است.

نتیجه گیری

هنگام تهیه مدارک خود احتیاط کنید. گذشته از همه ، این هویت شماست که در مورد آن صحبت می کنیم. با این حال ، اگر از شما خواسته شده است که هنگام ایجاد حساب کاربری ، یک نسخه از شناسنامه یا سایر اطلاعات شخصی خود را تهیه کنید ، برای خرید آنلاین رمز ارز ، نگران نباشید. در حالی که هنوز هم می توانید مقادیر اندک بیت کوین را بصورت آنلاین و بدون ارائه شناسنامه خریداری کنید ، برای مقادیر بیشتر با کارت اعتباری ، یا با انتقال بانکی در هنگام خرید، برای هرگونه سرویس معتبری شناسنامه شما را درخواست می شود.

2. شما به کیف پول خاصی احتیاج دارید

اکثر افراد تازه وارد ارز دیجیتال متوجه نیستند که به مکانی برای ذخیره آن احتیاج دارند. بر خلاف ارز فیات (یعنی دلار ، یورو ، ین و سایر ارزهای مورد حمایت دولت) که در حساب بانکی شما یا در زیر تشک شما ذخیره می شود – رمز ارز نه تنها مجازی نیست بلکه غیرمتمرکز نیز هست ، به این معنی که خارج از سیستم بانکی زندگی می کند. بنابراین چگونه می توانید ارز دیجیتال خود را حفظ کنید؟ در یک  کیف پول که فقط برای ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است. کیف پول های رمز ارز به اشکال مختلفی ارائه می شوند.

خرید بیت کوین

آنها می توانند آنلاین ، روی کامپیوتر شما ، به عنوان یک برنامه تلفن همراه ، درایو فیزیکی یا حتی روی کاغذ زندگی کنند. هر کدام از کیف پول ها را برای رمزنگاری خود انتخاب کنید ، به شما یک آدرس کیف پول داده می شود ، که یک سری حروف و اعدادی است که می توانید برای دریافت رمز ، و همچنین یک رمز مخفی یا کلیدهای اختصاصی از آنها استفاده کنید که به شما امکان می دهد به دارایی های رمز ارز خود دسترسی داشته باشید و آنها را بفروشید یا تجارت کنید.

فرمت خاص زنجیره بلوکی

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هر رمز ارز دارای زنجیره بلوکی مخصوص به خود است – یعنی فناوری ای که امکان رمزنگاری را فراهم می کند – و بنابراین هر رمزنگاری برای آدرس های کیف پول خود فرمت متفاوتی دارد. این بدان معناست که آدرس کیف پول بیت کوین و آدرس کیف پول کاردانوی شما متفاوت خواهد بود ، حتی اگر کیف پول چند ارزی داشته باشید که به شما امکان می دهد همه دارایی های خود را در یک مکان مشاهده کنید.

کیف پول را چگونه انتخاب می کنید؟

کیف پولهای داغ (Hot wallets) یا کیف پولهایی که بصورت آنلاین (از طریق یک برنامه یا به صورت ابری) زندگی می کنند دسترسی آسان تری به بودجه خود دارند ، اما مستعد هک شدن هستند. کیف پولهای سرد (Cold wallets) یا کیف پولهایی که به صورت آفلاین زندگی می کنند (مانند کیف پول های کاغذی یا درایوهای خارجی) برای ذخیره سازی مطمئن تر هستند، اما در صورت آسیب دیدن یا گم شدن ، بازیابی آنها سخت تر خواهد بود. بسیاری از افراد با اوراق بهادار متنوع ، دارایی خود را در بیش از یک کیف پول پخش می کنند.

خرید بیت کوین

3. شما بدون کلیدهای خصوصی خود چیزی نیستید

ما در بالا به کلیدهای اختصاصی اشاره کردیم.

اما کلیدهای اختصاصی چیست؟

سودکن

کلیدهای اختصاصی رمز عبور کیف پول رمزنگاری شما هستند. مجموعه ای از شماره ها و حروف بسیار پیچیده که با آدرس کیف پول خاص شما مرتبط هستند. شما به آنها نیاز دارید تا رمز خود را ارسال کنید یا از طریق آن پول دریافت کنید. به نظر می رسد به اندازه کافی ساده است ، اما متاسفانه پیچیده تر از این حرفهاست.

بر خلاف رمز بانکی خود ، که خودتان آن را تولید می کنید (و احتمالاً خیلی امن نیست) ، کلیدهای خصوصی شما به صورت خودکار تولید می شوند ، آنها بخشی از مواردی هستند که زنجیره بلوکی (Blockchain) را بسیار غیرقابل نفوذ می کند و در صورت از دست دادن آنها مجدداً تنظیم مجدد نمی شوند.

در بعضی موارد ، در بعضی از ارائه دهندگان کیف پول روی کلیدهای اختصاصی شما ، قابل بازیابی هستند ، اما روی آن حساب نکنید. اینترنت پر از داستان افرادی است که کلیدهای اختصاصی خود را گم کرده اند و به همراه آنها ، میلیون ها دلار ارزش بیت کوین دارند.

چگونه این اتفاق می افتد؟

بخشی از آن به دلیل نحوه عملکرد فناوری Blockchain و آنچه باعث امنیت آن می شود ، می‌باشد. بخشی از آن به دلیل ماهیت غیر متمرکز رمز ارز است – شمشیری دو لبه که شما را به طور کامل مسئول اموال خود می داند. اما طولانی و کوتاه آن این است که اگر کلیدهای اختصاصی خود را گم کنید – نه تنها اینکه یک کیف پول سرد دارید که آسیب می بیند – تمام دارایی های رمز ارز خود را از دست می دهید. ضروری است که کلیدهای اختصاصی خود را در جایی ایمن ذخیره کنید ، و بدانید که آن مکان کجاست.

صندوق سرمایه گذاری سودکن
صندوق سرمایه گذاری سودکن

سو استفاده از کلیدهای اختصاصی

نکته دیگری که باید توجه کنید؟ اگر شخصی به کلیدهای اختصاصی شما دسترسی داشته باشد ، به تمام رمز ورود شما دسترسی دارد. نه تنها باید آن را ایمن نگه دارید بلکه نباید کلیدهای اختصاصی خود را به کسی بدهید که رمز ورود حساب بانکی خود را نیز به آنها نمی دهید. بنابراین اگر کسی پیشنهاد مدیریت پول شما را داده است و آدرس کیف پول و کلیدهای خصوصی را از شما خواسته است ، باید تمام زنگ خطر شما خاموش شود.

4- ارز دیجیتال فقط بیت کوین نیست!

بیشتر افرادی که به ارز دیجیتال فکر می کنند ، به طور به بیت کوین فکر می کنند. در واقعیت ،  در حال حاضر بیش از  2000 ارز دیجیتال وجود دارد. برخی از آنها ارزهای موقعیتی هستند که به پروژه های خاص متصل شده اند و هرگز به مرحله اجرا در نمی آیند و احتمالاً ارزش دیدن دیگری را ندارند.

با این حال ، در صدر این رده بندی چندین ارز وجود دارد که ممکن است آشنا به نظر برسند ، از جمله Ethereum ، Litecoin و Ripple. این ارزها از بیت کوین مقرون به صرفه تر هستند و در حالی که سهم بازار یکسانی ندارند ، می توانند یک نقطه ورود جایگزین مشروع را برای رمزنگاری فراهم کنند. کارگزاران ارز دیجیتال به شما امکان می دهند انواع ارزهای دیجیتال را با کارت اعتباری یا نقل و انتقال بانکی خریداری کنید.

صندوق سرمایه گذاری سودکن
صندوق سرمایه گذاری سودکن

5. خرید بیت کوین کار سختی نیست

ما از روزهای ابتدایی بیت کوین فاصله زیادی گرفته ایم ، هنگامی که شروع سرمایه گذاری روی بیت کوین می تواند یک مشکل پیچیده باشد. این روزها روشهای زیادی  برای خرید بیت کوین وجود دارد ، از جمله از طریق دستگاههای خودپرداز بیت کوین یا در شبکه های همتا.

شاید ساده ترین راه برای خرید بیت کوین برای اولین بار با کارت اعتباری باشد. هنگامی که کیف پول رمز ارز خود را تنظیم کردید ، هیچ فرقی با خرید آنلاین دیگری که انجام می دهید نیست.  کارگزاران ارز دیجیتال به کاربران امکان می دهد بیت کوین را با کارت های اعتباری به طور همزمان تا 5000 دلار خریداری کنند. به سادگی ثبت نام کنید ، حساب خود را تأیید کنید و شروع به خرید کنید.

تعداد کلمات این مقاله: 1794 کلمه منبع: coinmama.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

همچنین ببینید
بستن
بستن
بستن